Radio ZC (Zâmbetul Copilăriei)

Deschide cu Winamp
Nou! Acum ne puteţi asculta direct pe blog!

sâmbătă, 24 decembrie 2011

vineri, 23 septembrie 2011

Preselecţia "vocilor" radioului

Ideea postului de radio al şcolii a fost foarte agreată de copii, dovada fiind numărul foarte mare de elevi care s-au înscris la preselecţia pentru echipa de realizare a proiectului.
Cei care au dorit să fie "voci" ale radioului au avut de dat şi o probă de dicţie, lectura unui text la prima vedere.
Comisia a fost formată din prof. de limba română Mihai Ana-Maria, prof. Horobeţ Fulvia şi Chiorescu Adrian - coordonatorul proiectului.
Au fost selectaţi viitorii crainici, dar toţi cei înscrişi pot participa dacă doresc la realizarea emisiunilor sau ca reporteri.

miercuri, 21 septembrie 2011

Proiectul a fost mediatizat în Ziarul de Iaşi, TVR Iaşi, Iaşi TV Life

Proiectul nostru a stârnit interesul presei şi a fost menţionat într-un articol din Ziarul de Iaşi.
De asemenea, am fost invitaţi la o emisiune matinal în direct la TVR Iaşi, iar la şcoală am fost vizitaţi de Iaşi TV Life.

marți, 13 septembrie 2011

Radio ZC (Zâmbetul Copilăriei)

Începând din acest an şcolar (2011-2012), am lansat un nou proiect educativ numit Radio ZC (Zâmbetul Copilăriei). Este vorba de un post de radio cu emisie atât în circuit închis în interiorul şcolii cât şi cu emisie online.
Va avea un format educaţional, cu emisiuni înregistrate de copii, ştiri, muzică, precum şi emisiuni live în pauze. De asemenea va promova talentele artistice ale şcolii şi nu numai.
Am început deja selecţia echipei de mici realizatori de emisiuni, reporteri, DJ, tehnicieni, etc. Copiii care doresc să se implice şi să deprindă tainele lucrului într-un post de radio se pot înscrie la prof. Adrian Chiorescu. Vor fi organizate şi vizite de studiu la posturi de radio publice şi comerciale.
De asemenea organizăm şi o selecţie de copii pentru înregistrarea de jingle-uri, promo-uri, spoturi publicitare etc.
Deocamdată, emisia de test este la adresa http://radiozc.servemp3.com:8000 şi poate fi ascultat cu Winamp, VLC sau oricare alt program capabil de a reda fluxuri audio.